
De mit szóljak én? Sok száz melódia ismerője vagyok és a dalszövegek többsége már megtalálható a gyűjteményemben, csak Carmen késlekedik. Valamikor énekeltem otthon a családban, kardalosként az általános iskolában. Később csak ritkán a testvéreim társaságában vagy szűk baráti körben a hegedűm mellett, ha valakit irányítani, segíteni kellett a helyes szövegre és hangra. Néhány éve csak, amikor egy kiránduláson Árpi Bátyám szintetizátoron az O sole mio-t játszotta. Államról leemeltem a hegedűt, odaléptem egy csokor asszonyhoz, akik mintha dúdoltak volna a napsugárról. A billentyűkön szaladgáló kezekre néztem és azok újra nekifutottak a dalnak. A hangerőre ügyelve elénekeltem ezt a kedves Capua szerzeményt. Senki nem tartott velem, engem figyeltek. Még jobban koncentrálva, eredeti nyelvén szólaltattam meg az olasz dalocskát, Che bella cosa.
-Ügyesen titkoltad eddig előlünk! - szólt egy mosolygós, szemüveges asszony, aki pályakezdő pedagógus volt gimnazista koromban, a kollégiumban. Ennyi hát a története a sok bennem rekedt hangnak. De mégse! Tavaly meglátogattam egy bajtársamat egy sima hétköznapon, előzetes bejelentkezés nélkül. Annak idején arra kért a nyugdíjas búcsúztatóján, hogy segítsek neki elénekelni egy magyar nótát, amivel feleségének szeretne köszönetet mondani. Ő nem tudta, vagy nem merte előadni, én nem ismertem, hát elmaradt az előadás. Most én kértem őt és asszonyát, hogy üljenek le a kerti padra és fogják meg egymás kezét. Láttam rajtuk a tanácstalanságot, gyorsan felelevenítettem búcsúzás napján a nóta elmaradásának okát és azt pótlandó, Marika szemeibe nézve, ügyelve a dallam tisztaságára, megszólaltattam a "Te vagy nekem az az asszony" című műdalt. A végén a hirtelen nagy csendet a köszönetet kifejező mosolyok törték meg. Pistának ezen a napon volt a 70. születésnapja.
Ismerek valakit, aki nálam talán szerencsésebb volt, még ha maradt is benne kiénekeletlen. A Nagy Lajos Gimnázium szólóhegedűséről beszélek, Lajos bátyámról. A jóvágású negyedikes fiú osztálya teadélutánon, színes műsorral kedveskedik a Leőwey Klára Gimnázium másodikos leányainak. Lali egy olyan dalt választott, amiről fontosnak érzem egy kicsit többet is szólni.
Huszka Jenő Gül Baba című operettjének 50-éves születésnapját Kalmár László úgy ünnepli meg, hogy megfilmesíti azt, Gábor diák címmel. Az ekkor már Kossuth díjas rendező következő filmjét betiltják, hamarosan nyugdíjazzák, magányosan és elfeledetten hal meg. A kritikusok bántják a Gábor diákot, mert csak a szórakozás kedvéért csinálunk filmet? Az tény, hogy óriási volt a nézettsége. Biztos az is, hogy a fiatal és kedvelt színészek mellett az öreg, rózsáit sírva leszakító Gül Baba maradt meg főszereplőnek, a nézőket tanító mesternek.
A film dalait sokan dúdolták, azokat magam is jól ismerem. Amikor a népköztársaság bírósága a csepeli forradalmárokat halálra ítélte, ők felálltak és elénekelték: "Az utolsó kívánságom, halljátok meg emberek!" Bátyámat nagy valószínűséggel nem ez motiválta, inkább a szép fruskák szédítése, szerelmes pillantásuk elnyerése. Minden bizonnyal erőteljes és vágyakozó hangon adta a lányok tudomására, hogy: "Ott túl a rácson tündérek élnek, oda kívánok menni én, oda!"
A fruska Leilák közül többen is azonnal, fülig szerelmesek lettek. A fiú hangját hallhatták már egy évvel korábban is a Pécsi Rádióban. Akkor Schubert Szerenádját énekelte a szerző nyelvén. Ám az én testvérem a szíveket markoló dallal elhintett magokat már nem nevelhette dús kalászokká, talán nem is akarta. Még aratás előtt érettségizett és talált másik iskolát. Akkor régen, a teadélutánon zavartalanul szórakozó fiatalok nem tudták, hogy 1956-os halálra ítéltek énekelték ugyanezt a vérpadról. Arról, hogy kivégezték őket, végképp nem hallhatott egyikük sem, mert az csak ősszel, már egy új tanév kezdetén történt meg, 1958-ban.
Volt ebben a filmben még egy dal. Azt a többet, amit a Teremtő az énekszótól kíván meg, itt rejthette el? Elképzelhető, ha az én egyik galambom a hazám. Énekeljünk hát bátran, adjunk munkát a postásnak, aki darumadár, fenn az égen! S ha végképp nem érünk már haza, fejünket édes hazánk hattyúfehér keblére lehajtani, akkor még mindig rázendíthetünk búfelejtőként arra, hogy "Borban az igazság, borban a tavasz."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése