Hozzáértő embereknek többet kellene foglalkozni a kérdéssel és talán a kiutat is megmutató véleményüket átadni nekünk, neked, nekem. A tény az, hogy növekszik a gyermekek balesetéről közzé tett hírek száma. Ezek közül talán a legnehezebben viseljük el azokat az eseményeket, amelyek kiskorúak öngyilkosságáról, vagy annak csak szándékáról tájékoztatnak bennünket.
Pécs belvárosa egyik épületének tetején egy kilenc éves fiúcska
árválkodik magában. Arcán a kérdőjelek sokasága, alatta a tátongó
mélység. A látvány is borzasztó, hát még a félelem, amit az emberek
szívében ébreszt a látvány.
A szolgálatparancsnok elsőként került a zavart
állapotban levő gyermek közelébe, aki mindaddig csupán egy rendőrnővel volt
hajlandó néhány szót váltani. Szerencsére a tűzoltónak sikerült a kisfiú
szimpátiáját megnyernie, így csökkenhetett közöttük a távolság. Miközben
próbálta a gyermeket valamelyest megnyugtatni és biztosítani őt arról,
hogy nem akarja bántani, az eset megoldását végül a ruhájára
rögzített rádió segítette elő, az ugyanis éppen megszólalt, felkeltve
ezzel a fiú figyelmét. A tűzoltó az alkalmat megragadva felajánlotta
neki, hogy ha szeretné, akkor akár ő is beszélhet a rádióba, amelybe a
gyermek beleegyezett. Annak átnyújtásakor gyorsan behúzta a
fiút a tető széléről, megelőzve ezzel a történet tragikus kimenetelét. Majd levitte őt az épület tetejéről és átadta az Országos
Mentőszolgálat helyszínen tartózkodó egységének."
„A
közelmúltban... tűzoltó főhadnagy példás és hősies
helytállásáról tett tanúbizonyságot, megmentve egy kilencéves gyermek
életét."
A fiatalember a nyugállományba vonulásom hónapjában került a tűzoltóság személyi állományába, szolgálatparancsnok édesapjának nagy örömére., A gyermeknek még a felszerelése előtt volt ideje körvonalaiban megismerni a tűzoltók munkáját. Felvételét követően tanulással és megszerzett tudásával eljutott odáig, hogy egy nagyváros tűzoltóságánál apja nyomdokaiba léphessen.
Üljünk be a székébe és gondolkodjunk az ő fejével. Kap egy jelzést, nem egy gyakran előforduló tűzesetről, nem egy közúti balesetről. Hanem egy bajba jutott gyermekről, akinek veszélyben van az élete. Amikor tudomására hozzák, hogy egy kisfiút kell lehozni a magasból. aki vélhetően öngyilkossági szándékkal tartózkodik fenn az épület magas tetején, semmi olyan tennivaló nem juthatott az eszébe, amivel ez a lehetséges tragédia biztosan megelőzhető lenne. Mert ilyen nincsen. Annál inkább gondolhatott a szülőre, önmagára, kiskorú gyermekére.
A hangja és mosolya rövidke időre megnyugtatta a fiúcskát és a megszólaló rádió lehetőséget adott a gyors cselekvésre. Mind a többi már csal papírmunka. A mély sóhajok mellett a megkönnyebbülés, leginkább a határtalan öröm apró kis villámai cikázhattak körülötte.
A tragédia megtörténhetett volna, a tűzoltónak nagy szerencséje volt, óriási ajándékot kapott a sorstól ezen a napon. Egyszerűen csak tette a dolgát, nem volt abban semmi kiemelkedően példás és azt hősies helytállásnak se tudnám értékelni.
A sajtó orgánumok már csak ilyenek. Egyszerűbb, mégis sokkal értékesebb lehetett volna a hírközlés, ha a fiatal főhadnagyot leültetik és hagyják beszélni. Senki félre ne értsen, a főigazgató ajándéktárgyával csak egyet tudok érteni.
„Gyermekek vannak életveszélyben"- mondta a tűzesetet jelző személy, több mint fél évszázaddal ezelőtt. Akármilyen hangos szirénázással és a fecskendőkhöz már nem illő sebességgel vonultunk, egy kicsi gyermeket pólyába csomagolva, már halva találtunk. A látvány nem felejthető, a kép ma is tisztán előttem van, Esélyünk se volt az életének megmentésére. A lelki fájdalmunkat enyhítendő szavakat a laktanyába érkezésünkkor szolgálatparancsnokunk mondta ki a nagy csendbe burkolózó csapatunknak.
- Fiúk, ma már ne csináljatok semmit!
Ezekkel a sorokkal csak aláhúzni szeretném a történet főszereplőjének szerencsés megoldást kiváltó magatartását. Nyugdíjas bajtársaként kívánok neki jó erőt és egészséget, szakmai sikereket, boldog családi életet!