Kerek a labda, vagy gömbölyű? Bármilyen jelzővel is illetjük a színben, nagyságban és anyagában eltérő labdákat, azok mindegyike egy-egy játék tartozéka. A kezünkkel -ütőkkel, vagy azok nélkül-, a fejünkkel vagy lábainkkal szelídítjük meg és irányítjuk az éppen aktuális játék szabályai szerinti helyre.
Kicsi gyerekként labdástól szaladhatunk a széllel, színes szabályok megtartása nélkül. Ám ahogy növögetünk, megismerjük a játék-adta örömöket és bánatokat egyaránt. Sokat gyakoroljuk, hogy játékunkat a siker kísérje, de el kell fogadnunk az ellenfél győzelmét is. A vereséget munkára serkentő eseményként könyveljük el és bizakodva készülünk a következő megmérettetése.
Szeretem a labdás játékokat. Fiatal koromban az asztalitenisz és a kézilabda iskolai -és járási versenyek szintjén mozgatott meg. A foci, teke és billiárd golyói sem voltak előttem ismeretlenek. Alkalmakként meg is mérettem velük a hozzájuk tartozó tudásomat. Régóta nem művelem egyiket sem. Kölcsönösen elhagytuk egymást. Nekem más dolgom akadt, a "labdák" új gazdákra találtak.
Bármelyik is jut eszembe, felvillannak előttem azok a képek, amelyeken a játékostársakat látom, sok-sok évvel ezelőtti pajtásokat, barátokat. Hozzáértő szakemberek, edzők, forintok nélkül is kovácsolódtunk, formálódtunk sportszerető és sportszerű emberekké.
Megváltozott a világunk. Eltérő mértékben, összességében jelentős nagyságú forintokat fordítanak az egészség megőrzését is segítő sportra. Ez tulajdonképpen egy nagyszerű dolog is lehetne, ha milliókat szolgálna. Ha minden gyermek a felnőtté válásának folyamatában rendre találkozhatna a testének fejlődését segítő, a lelkét is színesítő "labdákkal".
Sajnos ez nem így van. Szeretem a labdarúgást, mégis ezt emelem ki a rossz példa bemutatására. Kis hazánkban valamikor majd minden településnek volt egy bajnokságban szereplő foci csapata. A legények még a nagyobb falvakban is szerelemből rúgták a bőrt, társadalmi munkásokkal körülvéve. Nem őriztük meg és vittük tovább ezt az állapotot. A megmaradó és szerény körülmények között sportoló tizenegyek mellett létrehoztunk olyan csapatokat is, amelyek működési feltételei mohó kezekkel rabolják el a "tízóraira szánt falatokat". Nem csak a szerény teljesítményeket felmutató, mégis adózatlanul több milliókat zsebre vágó focistákra gondolok, de a fűtött pályákra, üresen kongó- vagy csak félig megépített stadionokra is. Növelik a kiadásokat a drága pénzért megvásárolt idegenlégiósok, az irreálisan magas fizetésű edzők és a népes kiszolgáló személyzet bére is.
Tény az, hogy a kelleténél többet költünk erre a sportágra, mint amennyit az kiérdemel.
A minap olvastam egy kölyökmeccsről. Nem akartam hinni a fülemnek, de a leírtakat az agyam se akarta befogadni. Kételkedéseimet aztán kisöpörte onnan a több oldalról is megerősített hír. Az élmezőny egyik csapata a sereghajtóval játszotta a mérkőzését. Az utolsó forduló lévén, mindegyik pályán egyidőben szólaltak meg a bírói sípok. A kérdéses meccs erősebb csapatának irdatlanul sok gólt kell az ellenfél kapujába juttatni ahhoz, hogy a bajnokságot megnyerje. És óriási csoda történt! A végeredmény 43-1 lett. Ez fantasztikus és borzasztó, bárhonnan is közelítem meg a kapuk hálójának 44 rezdülését!
-Két azonos korú gyerekekből álló csapat között elképzelhetetlen az ilyen eredményt szülő labdajáték tudás különbség.
-Legyen a pálya mérete bármekkora is, a kezdéstől a gól utáni újrakezdésig átlagosan 2,04 perc állt rendelkezésre. Még annyi se, mert ebben a csoportban rövidebb a játékidő.
Ezek a kiemelt sorok számomra egyértelművé teszik, hogy bundáról van szó! A magyar foci történetében ez sajnos nem újszerű jelenség. Két félidő alatt ennyi gólról még soha nem hallottam. Nem hiheti el senki, hogy ez a véletlen műve. Ellenkezőleg! Előre kitervelten, mindkét csapat tagjainak alapos eligazítása után kezdődhetett meg a játék. Rúgjon az egyik minél gyorsabban 43 gólt és ennek megakadályozására ne tegyen semmit a másik.
Tizennégy éves és annál fiatalabb gyerekek vajon miképpen fogadhatták a felnőttek utasításait? Beletörődtek szó nélkül abba, hogy velük ezt tegyék? A mérkőzés lefújásakor milyen örömmel vonult öltözőbe a nyertes csapat? Vagy inkább csak szégyenkezve besomfordált? A vesztesek gond nélkül beletörődtek a csúfos végeredménybe? Nem érezték egy kicsit is megalázottnak magukat? Ha a komolytalanság miatt a játékvezető nem fújta le idő előtt a meccset, akkor mit írhatott a jegyzőkönyvbe? Volt-e jelen ellenőr és ha igen, miért nem lépett közbe a bunda fogasról leakasztásának pillanatában? Mit csináltak az edzők, vagy rajtuk kívül még mások is, akiknek a fejüket mélyen lehajtva kellett volna mindenki előtt irulni-pirulni? Az alapos vizsgálatot igénylő esettel mit kezd majd az MLSZ? Milyen tanulságokat von majd le a kormány sportokért felelős csapata és tesz-e bármit is ilyen és ehhez hasonló esetek megelőzése érdekében.
Ennyi és még sokkal több kérdés is elgondolkodtat. Ez az ominózus mérkőzés bebizonyította, hogy minden felnőtt -aki abban bármilyen minőségben is közreműködött- részesévé vált egy olyan csalásnak, amelyben hitvány módon alázta meg a gyerekeket. Mert ez történt akármerről közelítem meg a kérdést. Sajnos nem ritkán előforduló egyedi esetekről van szó. Az öregfiúk egyik csapatának három pont kellett a harmadik helyezéshez. Mi sem egyszerűbb, a listavezető létszámhiányosan jelent meg és jól láthatóan elajándékozta a három pontot. Tette ezt annál is inkább, mert régtől haragban él a szomszédos város labdarúgó klubjával, akiknek öregjei a dobogóra aspiráltak. Ez az élen álló "sportszerű" SK. megtette azt is, hogy az első csapatából kölcsön vett 34-éveseket állított az öregfiúk csapatába a biztos győzelem kivívása érdekében.
A nagy falu polgármestere -kérésére- a meccs előtt egyedül marad a focicsapattal és beszélget a fiúkkal. Elmondja, megkeresték őt magukat nagyra tartó emberek azzal, hogy győzzön ma az ellenfél, cserébe kisvárosi rangot kap a település. Nagy csend, kerekre nyílt szemek, nyitva felejtett néma szájak. Rövid hatásszünet után a falu vezetője határozott és kemény hangon utasítást ad a legényeknek a kötelező győzelem kivívására. A fiúk örömteli arccal és hangos kiáltásokkal szaladtak ki a pályára és kemény harccal lettek a győztesek. A 43:1-es eredményt lehet, hogy csak a jegyzőkönyv tartalmazza, ettől még színjáték ez a történet. A korrumpálódást elutasító polgármestert a TV-ben láthattam egy filmecskében a tisztesség reményének szikrájaként.
Labdarúgó Európa Bajnokság ültet le bennünket június közepén a képernyők elé. A szerencsésebbek a helyszíneken is lengethetik nemzeti színű lobogóinkat. Hosszú idő után végre kijutottunk az EB-re, tisztes játékkal öregbíthetjük a magyar labdarúgás hírnevét. Szurkoljunk a válogatottunknak, nézzük élvezettel más országok játékát is. Gyűjtsük össze a sok jót és hozzuk haza. Kellő szigorral szórjuk ki még a pályák széléről is az elvtelenül megalkuvókat és a hozzá nem értőket. Amikor pedig a bundáról beszélünk, csak az a jó meleg meleg jusson az eszünkbe, amivel az a testünket átöleli.