2017. június 26., hétfő

Félszáz év, minden az nekünk

     Hétfő volt, szeptember másodika. 1963-évnek ezen az őszi napján sok-sok elsős kopogtatott a gimnázium hatalmas ajtaján és lépett be megilletődötten az iskola ijesztően nagy falai közé. Közöttük voltunk mi is, akikből a nagy kavarodás után az iskola szervezete létrehozta a IV/C osztályt. Sokan tekintettünk ismeretlenül a másikra, nem volt ezzel másként osztályfőnökünk sem, az első. Mert belőlük jutott nekünk több is, kinevezett, megbízott is. Hosszú, bizonytalan évek röppentek el, végre a pályakezdő Zsuzsa személyében megtalálhattuk azt a kapcsot, aki összefogott és szeretett bennünket, akit mi is megszerethettünk, ha maradt még bennünk erre erő és igény.
     Hányan is indultunk? Valaki megjegyezte, talán negyvenhárman. Én nem tudom, de az tény, hogy a kezdeti bizonytalanságoknak is köszönhetően morzsolódtunk rendesen. Hová lett a cések fele Robi, Pista, Béla, Csaba és a többiek? Olyanok voltunk, mint ez a gyorsan fejlődő városunk. Tele elhamarkodott bontással, amik között végül csak kinőttek a terjeszkedő újak. Így múlt el észrevétlenül gyorsan ez a négy esztendő és állhattunk merészen a vizsgáztató bizottságok elé a nyerőszámnak is elfogadott huszonegyen.
Amikor elkezdtük, tíz éves volt már a Kun Béla nevét hordozó középiskola. Tanultuk azt, amit régtől a diákok fejébe vertek, kötelező volt az orosz és szabadon választhattunk egy másik nyelvet is. Kínlódhattak velünk együtt a tanárok is a kísérletként bevezetett pszichológia és logika tantárgyakkal. Újszerű volt a Bányagépben a politechnika, tetszett is a fiúknak. Eközben a lányok tűt és cérnát vehettek a kezükbe, kihímezhették gondolataikat. Szerettük a sportot és minden lehetőséget megragadva gyakoroltuk azt a tornatermen kívül is.
Egy valamit nem tett meg velünk a gimink. Nem kereste bennünk és nem forralta ki a lehetőséget, a tehetséget, a magát csak ritkán mutogató szépet és jót. Igaz, a legtöbb iskola nem teszi ezt ma sem.

     A IV/C osztály egészen más volt, mint a többi. Az összefércelt csapat jó kovácsot kapott és nem volt az más, mint az egymás iránti bizalom és a kölcsönös tisztelet. Ki is raktunk ballagáskor a falra olyan tablót, ami meghökkentette a környezetünket. Pedig csak egy gitár az, amelynek húrjain pendülnek a tanárok és mi körül öleljük őket: Piri, Manyi, Bora, Bori, Jóska, Jenci, Lala, Era Ibi, Évike, Rudi, Erzsi, Söcö, Mari, Ibi, Sanyi, Joli, Józsi, Jani, Albi, Mari.                                                                
 Az olasz órák a Beatles fiúkkal kezdődtek. Edit mindig szakított időt arra, hogy meghallgassuk John, Paul, George és Ringó dalait. Ők szédítették meg akkor a világot és mi ott lehettünk ebben a forradalomban. Első kislemezük Love me do-jától szorgosan dúdoltuk valamennyit. Ránk is ragadt egy csomó rakoncátlan felszabadultság. A német nyelvvel ismerkedő, másik fele az osztálynak legalább olyan szorgalmasan tanult. Korosodó tanáruk, elmúlt fiatalságára gondolva gyakran nézegette ábrándosan a lányok formásodó fenekét, érlelődő mellüket.

     Egyszerre mindennek hirtelen vége lett. Megmérettettünk és bizonyítványt kaptunk. Jött egy nyári szellő és elszórt minket a szélrózsa minden irányába. Közülünk a szerencsésebb néha szót válthatott a másikkal, de igazán csak a találkozóinkon láthattuk egymást együtt és válthattuk meg újra a világot.

     Ha a mi osztálytársi kapcsolatunk négy évre megkötött házasság, akkor ideje arany lakodalmat ülni. Ez már a hetedik alkalom, hogy kis közösségünk találkát szervez. Nincs már meg a mi gimink, a mai, Nagy László nevét viselő középiskola másutt üzemel, az iskolai emlékeink felidézésére alkalmatlan. Minden alkalommal más helyen adtunk egymásnak randevút, most Éva vár bennünket otthonába felkészülten, szeretettel.                                                                                                            Fél évszázad, jubileumi évforduló! Mi történt velünk ennyi sok év alatt? Igazából semmi, és minden. Az iskolánk hibáit kijavítottuk, amit kellett, pótoltuk. Az abban szerzett tudás életünk alakulásához hozzájárult, ha akartuk, ha nem. Megismertük magunkat és kísérletet tettünk értékeink hasznosítására. Nem történt velünk semmi kimagasló vagy különleges. Csak éltünk és élünk becsülettel. Vagy mégsem így van ez? Egy jó kapcsolat, egy munkahelyi siker, egy jó lakás, egy gyermek, egy unoka mind-mind maga egy csoda! Terveket szövögettünk, közülük sokat meg is valósítottunk. Nem jött össze, másképpen alakult? Ez is előfordult, természetesen. Azért nekünk inkább minden ez a félszáz esztendő.

     Megtiszteltek azzal, hogy én mondhattam pohárköszöntőt. Kísérletet tettem arra, hogy a IV/C-sek négy idegen nyelvű tanulmányaiból kiválasszak megjegyzésre alkalmas gondolatokat. Olyanokat, amelyek életünk útján eddig is, ezután is segíthetnek bennünket a maguk bölcsességével. 

   -"Kennst du das Land, wo die zitronen blühn?" (Goethe: Mignon) - tanulhatták a németesek, miszerint a savanyú citrom virága is csodálatos.

   -"Che bella cosa, na jurnata e sole" (Capua: O sole mio) - énekelhették az olaszosok, a napfény vagy és az olyan jó.

   -" Aquila non captat muscas" - ismerhette meg Caesar mondását a Gyuláról érkező latinos Sándor, azaz a sas nem fogdos legyeket.

A fordítások nem a legprecízebbek, de mindegyikben egy-egy jó tanács lakozik. Ha nem tetszik valami, közelítsd meg másik oldalról. Lehet, hogy elfogadhatónak, akár szépnek is találod! Ne csak énekeld, nézz mindig bátran napsugarad szemébe, nem baj, ha kicsit el is homályosít. Selejtezd a tennivalóidat ha túl sok van belőlük, így jut időd a fontosakra, a magadnak és másoknak is örömet szerzőkre!
Nem voltak az érettségi tételek sorában ezek a gondolatok, de a hőn áhított végzős bizonyítványokhoz láthatatlanul mellé loptuk. Mindegyiken a másik húsz aláírásával. 

      50-éves találkozón, ha kezünkben a pohár, csendítsünk! (Házigazdánk két kristály poharat érintett finoman egymáshoz.)  Az elhalkuló, tőlünk messzire szálló csengő-bongó hangok emlékeztessenek bennünket azokra a pajtásainkra, tanárainkra, akiket fájó szívvel már kikísértünk a temetőkbe. - folytattam a köszöntőmet. Majd koccintsunk és igyunk a találkozón megjelentek és hiányzók, valamint kedves családjaik egészségére! Az sem baj,ha ezután megfogjuk egymás kezét.

     A végére maradt a mindenki által elsajátított, majdnem "perfekt" orosz új találkára hívó szava Puskin tolmácsolásában. Erre már láthatóan senki nem számított, hogy a költő nyelvén citálom Tatjána levelét,  többen el is mosolyodtak.
"Szóljak magához, s azután
Mind egyre gondoljak csupán.
Éjjel-nappal míg újra hallom."
                                                                                                                                                         
Ezt a magyar nyelvre igazítást nem én találtam ki, de az utolsó mondata durrantotta a pezsgőt!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése