
-Te Mihály! Eladó sorba került már a lányod, mikor kötik be a fejét? -kérdezte a korban legidősebb, miközben jóízűt kortyolt a hazai főzésű pálinkából.
-Talán már jövőre hívhatja három harangunk a násznépet az esküvőre! -válaszolta bizonytalanul.
Felcihelődött, folytatta a munkát, gondolatai egyre vissza-visszatértek érett lányára. Tizennyolc éves lesz a nyáron, igaza van az öregnek, nem kell a fejére már a párta, amit olyan nagy örömmel tűz a hajába a búcsúk táncos mulatságain. Olyan szép, mint az anyja, örülhet, aki viheti!
Mária a falu legszebb hajadonjai sorába tartozott. Kitűnő tanulója volt az elemi iskolának, Istennek is tetsző hangon énekelt a szentmisén. Mindent ismert és tudott, amit a gazdaságban, a háztartásban kellett az asszonyoknak. Forgatta a szénát, szedte a markot, ügyesen fejte meg a tehenet. A konyhában ha a szükség úgy hozta, ő volt a főszakács.
Csak a szerelemben nem volt jártas. Az a fiú, akit szeretett, éppen olyan ügyetlen és félénk, mint ő maga. Hogy a szívét elöntse a forróság, elég volt a legény pillantása, tánc közben a kezének gyengéd érintése. Így volt ezzel a legény is. Jól látta ezt az asszonyok körében ülő édesanya, aki bálba kísérte a lányát.
-Te Maris! Beszélnünk kellene Máriánkról! - szólt az ember csendesen, amikor késő este fáradtan jött fel az istállóból.
Elmondta, hogy újból beszélt erről Tekeres legmódosabb gazdájával, legutóbb a havi vásárban, ahol találkoztak. Az Orfű-i völgy patakjainak partján van zsíros földje és gazdag legelője. Fia erős kötésű, az apja nyomdokaiba lépő, svábul is, magyarul is jól beszélő gyerek.
-Megbeszéltem, hogy eljönnek az ősszel, ha a nagy munkákkal készen vagyunk már. Ismerje meg egymást a két fiatal. A templomunkat most újítják fel, jövő nyáron, Szent István ünnepe körül lakodalmat is ülhetnénk. Kisebbik lányunk addigra talán beleszokik a nővére helyébe.
Az asszony talán bólintott, közben leszedte az asztalt, majd különös alapossággal készült a lefekvéshez, játékosan bújt oda urához. Tartósabb és jobb volt ez, mint máskor. Miközben embere arcát simogatta, Maris halkan beszélni kezdett.
-Hol adják össze a gyerekeket, hol tartunk lakodalmat, itthon, vagy Tekeresen? -Jól ismered a leendő nászékat, a fiút, akit rokonnak fogadunk? -Emlékszel még arra, hogy annak idején mást szántak neked is és nekem is? -A lányunk és egy falubeli legény kölcsönösen szeretik egymást, tudod ezt? -Ugye beszélünk erről Marikánkkal is?
Válaszra nem igazán adódott lehetőség, mert az asszony - az elalvás előtti megszokott mozdulatok helyett - erős karjaival ismét magához vonta emberét.
Vasárnap az ebéd után az édesanya szólalt meg. Az asztalfőn ülő édesapa és a lányok is figyelmesen hallgattak. Elmondta apjának terveit, lassan, tárgyilagosan, mint az élethez természetesen tartozót. Az édesanya beszélt, a lány az ő szemébe nézve szólalt meg.
-Édesanyám! Szépen kérlek, hogy ne takard el előlem a napot! - közben arca mindkét oldalán leszaladt egy-egy könnycsepp.
1938 augusztusában a felújított templomban mondtak ünnepi szentmisét és ha a Mindenszenteket ábrázoló oltárkép befejezetlen is maradt, nem sokkal később itt esküdhetett örök hűséget egymásnak az a két fiatal, akik ott, azon a bálon olyan nagyon egymás szemébe néztek. Úgy éltek, mint annyi mások, sikerekkel, döccenőkkel. Az egymásnak fogadott örök hűségük valósággá vált. Hajlott korukban bátran nézhettek egymás szemébe és mondhatták: Ez az élet, érted megérte.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése